User login

To prevent automated spam submissions leave this field empty.

You are here

Διαβάστε επίσης

O Erytos II - Cosmote με το εντυπωσιακό του μπαλόνι
(Αγώνες)

Η τελευταία διαδρομή σε αυτό τα ράλι των αγώνων της Aegean Regatta  περιλάμβανε την διαδρομή 54ν.μ. απο την Νίσυρο στο πανέμορφο νησί της Ρόδου.

Οι συνήθεις ύποπτοι της Aegean Regatta 2017
(Αγώνες)

Η δεύτερη ημέρα των αγώνων περιλάμβανε την διαδρομή 40ν.μ. απο την Αστυπάλαια στο νησί της Νισύρου. Οι συνθήκες και η εξέλιξη του αγώνα, οι πρωταγωνιστές και οι... συνήθεις ύποπτοι!

Η πρώτη ημέρα αγώνων της Aegean Regatta 2017
(Αγώνες)

Η πρώτη ημέρα των αγώνων περιλάμβανε την διαδρομή 58ν.μ. από την Πάτμο στο νησί της Αστυπάλαιας. Η τακτική των κυβερνητών και η εξέλιξη του αγώνα, τα σκάφη που έπαθαν ζημιές καθώς και οι πρωταγωνιστές της πρώτης ημέρας αγώνων.

Εξαιρετική εκκίνηση για το Tomahawk GRE-2004 στα ORC Club
(Αγώνες)

Με πολλές απουσίες η τελευταία ιστιοδρομία του Cyclades Regatta που ανέδειξε τους νικητές του αγώνα και αποτέλεσε την πιο ενδιαφέρουσα πλεύση για τους ιστιοπλόους από πλευράς τακτικής.

Μαϊνάροντας τη μαΐστρα με 35 κόμβους αέρα
(Αγώνες)

Συναρπαστική η ιστιοδρομία Πάρος-Σέριφος, με αέρα της τάξης των 30 κόμβων και καταιγιστικές σπηλιάδες στην είδοσο του όρμου της Σερίφου. Ζημιές σημειώθηκαν μα τελικά οι ιστιοπλόοι, σώοι και αβλαβείς κατέφθασαν νωρίς το απόγευμα στον προορισμό τους.

Από τον χρήστη Foteinos | Fri, 2016-01-08 23:58 | Προσωπικότητες

Καλύτερος Αθλητής 2015 από τον ΙΟΠ

Με λαμπρότητα τελέστηκε ο καθαγιασμός των υδάτων για τα Θεοφάνια στο Μικρολίμανο την Τετάρτη 6 Ιανουαρίου 2016 υπό της μπάντας του Λιμενικού Σώματος, παρουσία της πολιτειακής και πολιτικής ηγεσίας.
Στη συνέχεια στο εντευκτήριο του ομίλου ακολούθησε η κοπή πίτας μελών / αθλητών καθώς και οι απονομές “Καλύτερος Αθλητής 2015”.

Ο Πρόεδρος του ΙΟΠ, Γιάννης Παπαδημητρίου μετά το πέρας της τελετής του αγιασμού ευχήθηκε Χρόνια Πολλά και δήλωσε: 
«Αυτή η μεγάλη ημέρα της Χριστιανοσύνης είναι παράλληλα και η μεγαλύτερη γιορτή του ομίλου αφού συγκεντρώνονται τα περισσότερα μέλη και φίλοι του ΙΟΠ για να στηρίξουν αυτόν τον υπέροχο όμιλο και να χειροκροτήσουν τους καλύτερους αθλητές της χρονιάς, αυτά τα παιδιά όπου με μεγάλο κόπο και σχεδόν χωρίς χρήματα έχουν φτάσει να σηκώνουν ψηλά όχι μόνον τη σημαία του ΙΟΠ αλλά και της Ελλάδος αφού διακρίνονται σε ευρωπαϊκά και Παγκόσμια Πρωταθλήματα. Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά και πάνω απ’ όλα με υγεία».

Στην τελετή παρευρέθηκαν ο Βουλευτής Πειραιώς Κώστας Κατσαφάδος, ο Διοικητής της Σχολής Ναυτικών Δοκίμων Υποναύαρχος Γεώργιος Λεβέντης ΠΝ, ο Διοικητής  της Ναυτικής Διοίκησης Αιγαίου Αρχιπλοίαρχος Πέτρος Νασόπουλος ΠΝ, εκπρόσωπος Λιμενικού Σώματος, ο Πρόεδρος του ΠΟΙΑΘ Ιωάννης Μαραγκουδάκης, η Πρόεδρος του Sailability Hellas Κική Βεντουρή-Σέρφα, η Έφορος Δημ.Σχέσεων του ΝΟΤΚ Κέλυ Παυλίδου, οι πρώην Πρόεδροι του ΙΟ Πειραιώς Νίκος Καραγεωργίου,Αντωνία ΛιάκουΜιχάλης ΜιτάκηςΣτέλιος Μπόνας, εκπρόσωποι χορηγών και πολλά μέλη, αθλητές και φίλοι του Ομίλου και της ιστιοπλοΐας.

Στις απονομές βραβεύθηκαν οι κάτωθι:

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 470
Παναγιώτης Μάντης - Παύλος Καγιαλής
, για την 
1η θέση στην Παγκόσμια κατάταξη (Ranking list)
1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
3η θέση στο ISAF World Cup στην Αγγλία
2η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στη Δανία

Βασίλης Παπουτσόγλου – Γιάννης Ορφανός, για την 
3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Δήμητρα Παγίδα – Παπαδοπούλου, για την 
1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 470 γυναικών

Κατερίνα Ταβουλάρη – Φωτεινή Κουτσουμπού, για την 
9η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα 470 νέων

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 420
Βασίλης Γουργιώτης - Ορέστης Μπάτσης, για την 
2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
4η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ιαπωνία

Νατάσα Γκαρή - Βικεντία Πατεράκη, για την 
3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Optimist 
Αριάδνη Σπανάκη, για την 
2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα
2η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Αγγλία
1η θέση στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα στην Σερβία

Μαρία Τσαμοπούλου, για την 
1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Μελίνα Παππά, για την 
3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Laser
Καραχάλιου Βασιλεία, για την 
3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Radial γυναικών
1η θέση στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα Radial γυναικών στην Σερβία

Κυριακή Παλαιού, για την 
2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 4.7

Ορέστης Παπαδόπουλος, για την 
3η θέση στο Βαλκανικό Πρωτάθλημα 4.7 στην Σερβία

Εμμανουήλ Κόλλιας, για την 
3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα 4.7

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Europe
Εμμανουήλ Κόλλιας, για την 
1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Κωνσταντίνος Θανάσουλας, για την 
3η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 49er
Στέλιος Σωτηρίου – Θοδωρής Πολυχρινίδης, για την 
2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ 2.4mR
Νικόλαος Πατεράκης, για την 
1η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

Λουκάς Σαραφίδης, για την 
2η θέση στο Πανελλήνιο Πρωτάθλημα

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Lightning
Άγγελος & Γιώργος Βάσιλας – Βαγγέλης Καφετζιδάκης, για την 
1η θέση στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα στην Φιλανδία

ΚΑΤΗΓΟΡΙΑ Ανοικτής Θαλάσσης
Σκάφος Black Jack με κυβερνήτη τον Παναγιώτη Μάντη, για την 
καλύτερη διάκριση στην κατηγορία ORC International

Σκάφος NEPHELE με κυβερνήτη τον Γιάννη Σκλάβο, για την 
καλύτερη διάκριση στην κατηγορία ORC Club

Και τέλος βραβεήθηκαν με τα δύο ιδιαίτερα έπαθλα οι εξής:

Ανερχόμενο ταλέντο 2015
Βασίλης Γουργιώτης - Ορέστης Μπάτσης, για την διάκρισή τους με την
4η θέση στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα στην Ιαπωνία
στο νεαρό της ηλικίας τους.

και

Καλύτερος αθλητής 2015
Παναγιώτης Μάντης - Παύλος Καγιαλής, για την
1η θέση στην Παγκόσμια κατάταξη (Ranking list)

Πηγή: